The Importance of Raptors in Ecosystem

TR

Yırtıcı kuşlar, üstün görüş yetenekleri, güçlü kanatları ve pençeleri ile herkes tarafından bilinen karizmatik kuşlardır. Birçok toplum için kartallar ve şahinler gücün, cesaretin, özgürlüğün simgesi olmuş, en eski uygarlıklardan bugüne kültürün bir parçası olarak bayraklarda, motiflerde yer almıştır. Gece yırtıcıları olan baykuşlar ise farklı toplumlarda farklı anlamlar kazanmış, Anadolu’da ise çoğunlukla ölümle özdeşleştirilmiştir.

Yırtıcı kuşların diyeti, böceklerden, yavru geyik boyutlarındaki avlara kadar çok geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Kerkenez (Falco tinnunculus) gibi küçük yırtıcılar kemirgenler, çekirgeler gibi nispeten daha ufak avlarla beslenirken, Kaya Kartalı (Aquila chrysaetos) gibi büyük yırtıcılar için yaban tavşanı bir öğünü oluşturabilir.

Yırtıcı kuşların besin piramidinin en üstünde yer alması ve birçoğunun aynı zamanda leş ile beslenebiliyor olması, birçok açıdan insan yaşamına olumlu katkılar sunmaktadır. Haşere, çekirge, yılan, kertenkele, fare, sıçan gibi insanlar tarafından hoş karşılanmayan canlıların ekosistem içerisinde bir dengede olmasında yırtıcı kuşlar önemli rol üstlenmektedir. Akbabalar gibi temel diyetleri leş olan türler, salgın hastalıklara yol açabilecek leşleri tüketir. Yapılan araştırmalarda 6 yavrulu bir Peçeli Baykuş (Tyto alba) çiftinin, sadece bir gecede 30’dan fazla küçük kemirgen yakaladığı tespit edilmiştir.

Sağlıklı ve sürdürülebilir bir ekosistemin temel yapıtaşları olmalarına rağmen, yırtıcı kuşların halen yasadışı avcılık ve zehirlenme başta olmak üzere çeşitli insan kaynaklı aktiviteler yüzünden öldürülmesi ve yaralanması, çözüm bulunması gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.


EN

Raptors are characterized by superb eyesight, powerful wings and claws, well known charismatics groups of birds. For most of culture, eagles and buzzards are traditionally a symbol of strength, courage and freedom and appear on flags, motives from ancient civilization to present. Owls, on the other hand, have gained different meanings in different societies, they are mostly associated with death in Anatolia.

The diet of raptors spreads to a wage rage from beetles to juvenile deer. For example, while Common Kestrel (Falco tinnuculus) are feeding on relatively small preys like mice, grasshoppers, a Golden Eagle (Aquila chrysaetos) can hunt a hen easily.

The fact that raptors are located at the top of the food pyramid and that many of them can be fed with carcasses at the same time. They have positive contributions to human life in many ways. Raptors play an important role to balance the ecosystem by feeding with pests, locusts, snakes, lizards, mice, rats that are not welcomed by humans. Vultures consume carcasses that can lead to epidemic diesases. It has been found that a pair of Barn Owl (Tyto alba) with 6 chicks have caught more than 30 rodents in one night only.

Despite the fact that they are the key elements of the healthy and sustainable ecosystem, the killing and injuries of the raptors dues to various human-sourced activities, especially illegal hunting and pesticides, present a challenge as a matter of solution.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s