rca-logo-2

EYLEM II

Eylem II, 2018 yılında tamamladığımız projemizin devam niteliğinde.

Bu aşamada Ankara-Çankırı ve Kastamonu illerini birbirine bağlayan şehirlerarası yolda meydana gelen araç çarpması vakalarının tespiti ve sıcak noktaların belirlenerek koruma önlemleri geliştirmeyi amaçlıyoruz. Çalışmalarımızı ekip olarak düzenli yol gözlemleri ve Can Yolu uygulamamız aracılığıyla vatandaş bilimi metoduyla yürütüyoruz.

Yırtıcı Kuşları Koruma Hareketi’nin ilk aşamasında, araç çarpmasının yırtıcı kuşlara yönelik en önemli tehditlerden biri olduğunu tespit etmiştik. Özellikle Kızıl Şahin (Buteo rufinus), Şahin (Buteo buteo), Kerkenez (Falco tinnunculus) ile Şah kartal (Aquila heliaca), Kara akbaba (Aegypius monachus) ve Küçük akbaba (Neophron percnopterus) gibi tehdit altındaki türler bu tehdidin kurbanları arasında yer alıyordu. Eylem II ile bu vakaların en aza indirgenmesi noktasında koruma ve önleme çalışmaları gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Eylem II kapsamında bir yandan düzenli yol gözlemleri devam ederken, diğer yandan bölgede meydana gelen yırtıcı kuş vakalarının tedavi ve rehabilitasyon süreçlerine destek vermeyi amaçlıyoruz. Bu noktada bölgedeki ilgili kuruluşlarla işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Yol gözlemlerine ek olarak ise özel olarak geliştirdiğimiz Can Yolu uygulamamız ise, bireylerin kendi gözlemlerini kayıt altına alabilmelerini ve projeyi vatandaş bilimi yöntemiyle desteklemelerini hedefliyoruz. Uygulama ile ilgili detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, özellikle çocukları ve gençleri içine dahil etme amacında, dijital platformlarda yırtıcı kuşlara yönelik bilgilendirme kartları, videolar, röportajlar hazırlıyoruz, Eylül 2021’de yayımlamayı planladığımız Yırtıcı Kuşlar Rehberi üzerine çalışmaya devam ediyoruz. Projeyle ile ilgili güncel gelişmeler için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.