rca-logo-2

Proje

Yırtıcı Kuşları Koruma Hareketi, yırtıcı kuşlara yönelik tehditlerin belirlenmesi ve önlenmesine yönelik çalışmalar yürüten ve yırtıcı kuşların tedavi ve rehabilitasyon süreçlerine destek veren bir koruma projesidir.

Rufford Small Grants tarafından desteklenen proje, özellikle İç Anadolu Bölgesi’ni odağına almaktadır. İlk aşamasını 2017-2018 yıllarında Ankara, Eskişehir ve Bolu illerinde gerçekleştirilmiş, Nisan 2021’de başlayan ikinci aşamasında Ankara, Çankırı ve Kastamonu illerini pilot bölge olarak belirlemiştir. Bu aşamada özellikle şehirlerarası yollarda meydana gelen araç çarpması vakaları ele alınmaktadır. Proje Rufford Small Grants’ın finansal desteği ve Biyoçeşitlilik Çalışmaları Derneği’nin koordinasyonunda yürütülmektedir.

EYLEM I

Yırtıcı Kuşları Koruma Hareketi’nin ortaya çıkış hikayesi 2016 yılının ortalarında, ekip üyelerinin kuş halkalama istasyonundaki gönüllü çalışmalarına kadar dayanıyor. Ekibimizin veteriner hekimi Onur Okur’un akademik çalışmalarında sıklıkla karşılaştığı yırtıcı kuş vakalarının hem sayıca hem de tür çeşitliliği bakımından çok oluşu, bu alanda çalışma yürütmemiz konusunda bizleri harekete geçmeye teşvik etti.

EYLEM II

Eylem II, 2018 yılında tamamladığımız projemizin devam niteliğinde. Bu aşamada Ankara-Çankırı ve Kastamonu illerini birbirine bağlayan şehirlerarası yolda meydana gelen araç çarpması vakalarının tespiti ve sıcak noktaların belirlenerek koruma önlemleri geliştirmeyi amaçlıyoruz.Çalışmalarımızı ekip olarak düzenli yol gözlemleri ve Can Yolu uygulamamız aracılığıyla vatandaş bilimi metoduyla yürütüyoruz.